(На този ден отбелязваме успението на Охридския архиепископ Варлаам и 422 години от Първото Търновско въстаниe)
Паметта на св. Варлаам Охридски се почита на 28 май. Той е един от българските архиереи, отдали живота си за вяра и народ. Днешните християни в България и Македония незаслужено са забравили този наш мъченик, просиял дори с нетленни, мироточиви мощи и чудеса.
Прочети още: 28 МАЙ – ДА СИ СПОМНИМ ЗА СВ. ВАРЛААМ ОХРИДСКИ И МЪЧЕНИЦИТЕ ОТ 1598 Г.
На 25 януари в манастира „Св. Пантелеймон" (в местността „Патлейна", гр. Велики Преслав) беше отбелязан празникът на свети Марко, Преславски митрополит, почитан от българските християни в далечното ни минало.
Прочети още: ПРАЗНИК В ЧЕСТ НА СВ. МАРКО ПРЕСЛАВСКИ В МАНАСТИРА КРАЙ ВЕЛИКИ ПРЕСЛАВ (2)
Св. епископ Марко Преславски
През 1942 г. е отпечатана книгата на сравнително малко познатия днес историк и краевед Никола Станев „История на Търновската предбалканска котловина“. Това повествование е съхранило автентични картини от един отминал бит, наситен с много национални багри и местен колорит от някои селища от Търновския край – Присово, Келифарево, Къпиново, Царева кория, Дебелец.
Базиликата "Света София" в гр. Охрид, катедрален храм на Българската Охридска архиепископия (XI-XIV век)
Акад. Йордан Иванов пише в труда си „Българите в Македония": „Преди да бъде издигната Охридска патриаршия при цар Самуила, Охрид и неговите близки области още в края на IХ и началото на Х в. бяха станали първостепенно българско средище.
Художникът Валентин Кулев, преподавател в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, рисува икони върху скали и дървета на Шуменското плато. Изображения на Иисус Христос, Божията Майка и св. Иван Рилски се вписват по чудесен начин в красивата природа и стават любимо място за поклонение на мнозина.