Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим води светата литургия в храма „Успение на Пресвета Богородица“ в северномакедонския град Делчево, в съслужение с предстоятеля на Делчевско-Каменичката епархия епископ Марко и свещеници от България и Северна Македония.
Главният празник, включващ тържествени богослужения, културни и научно-популярни мероприятия по повод 100-годишнината от автокефалията на Полската православна църква, е планиран за 13 и 24 ноември. Но още на Преображение Господне (19 август) в Марто-Мариинския манастир, намиращ се в полската православна светиня – Света гора Грабарка, 100-годишният юбилей беше отбелязан с общоцърковно честване и благодарствен молебен, съобщи Orthodox.pl.
Законът забранява Руската православна църква на украинска територия и предвижда забрана, която трябва да бъде одобрена със съдебно решение, за свързани с нея религиозни организации. Законът беше подкрепен от 265 депутати при необходими 226, уточнява ТАСС.
Киев определя УПЦ, исторически свързана с Русия, за проводник на руско влияние и съучастник на руската пълномащабна инвазия в Украйна, отбелязва Ройтерс.
Планира се организацията на благотворителен пикник в подкрепа на църквата „Св. Иван Рилски” в Чикаго. Това става ясно от съобщение в сайта на храма.
Събитието ще се състои на 18 август между 11:00 и 19:00 часа местно време. На него ще бъде отбелязан и християнският празник Успение Богородично.
Старецът Симеон беше на повече от 80 години, сърбин по народност, ученик на известния сръбски светец преп. Юстин (Попович) Челийски (1894–1979). С негово благословение през 1970 г. заминава за Света гора – Атон, където първо се подвизава в сръбския манастир „Хилендар“, а след това през 1978 г. приема подвига на подвижничеството и се заселва на Каруля.
На 8 ноември 2023 г. Светият Синод на Американската православна църква взе решение за прославление в лика на светиите на съпругата на свещеник Николай – Олга (1916–1979), от град Куетлук, щата Аляска, САЩ.
Олга произлизала от ескимосите-юпики и преди кръщението се наричала Арсамкук. От детските си години обичала Църквата, знаела наизуст много служби на църковнославянски и песнопения на родния си език юпик.
Този преподобен между отците – Козма, беше от българския род и се роди по обещаниe (срв. Гал. 4:28), изпросен с молитва от Бога, както великия Евтимий, от благочестиви и благородни родители, именити с добродетели. Дотогава те бяха неплодни и без чеда и дълги години ходеха в храма, за да молят Господ да ги развърже от безплодието им. Затова правеха много милостини и принасяха дарове Богу.
Прочети още: ДНЕС НА СВ. ГОРА АТОН СЕ ЧЕСТВАТ 700 Г. ОТ УСПЕНИЕТО НА СВ. КОЗМА ЗОГРАФСКИ
На 10 август се престави пред Господа главният пазител на Гроба Господен, схимонах Пантелеймон, който много години се подвизаваше усърдно на това отговорно служение. Във филма „Благодатният Огън“ (1995 г.) схимонах Пантелеймон свидетелства от първо лице за слизането на Божествената светлина на Гроба Господен не само на Велика Събота.
Прочети още: ПРЕСТАВИ СЕ В ГОСПОДА СХИМОНАХ ПАНТЕЛЕЙМОН – ПАЗИТЕЛЯТ НА ГРОБА ГОСПОДЕН
По покана на Негово Блаженство Сава, митрополит на Варшава и на цяла Полша, Негово Високопреосвещенство Ловчанският митрополит Гавриил, ст. ик. Кънчо Кабадийски и църковният хор „Благовещение“ на храм „Св. Троица“ – гр. Ловеч, посетиха град Биелск Подляски за празника на Биелската чудотворна икона на Пресвета Богородица.
Прочети още: ПРАЗНИКЪТ НА БИЕЛСКАТА ЧУДОТВОРНА ИКОНА НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА – ПОЛША
Преди близо три години беше извършен чинът на малкото освещение на издигнатия в южната част на Варшава православен храм „Света София – Премъдрост Божия“. Това е първият православен храм в полската столица от 100 години насам. Църквата е построена с даренията на енориаши. Тогава оставаше да бъде завършено едно от крилата, да се поставят вратите, да се изографиса и да бъдат монтирани двете камбани.
Прочети още: МИТРОПОЛИТ САВА ОСВЕТИ ХРАМ „СВ. СОФИЯ“ ВЪВ ВАРШАВА СЛЕД ИЗОГРАФИСВАНЕТО МУ