THDHVFp8UgaL8eIC-oj-p04jYw66gCal Всемирното Православие - КИЕВ ПРИЕ ЗАКОН, КОЙТО ПРОПРАВЯ ПЪТЯ ЗА ЗАБРАНА НА КАНОНИЧНАТА УКРАИНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВАЗаконът забранява Руската православна църква на украинска територия и предвижда забрана, която трябва да бъде одобрена със съдебно решение, за свързани с нея религиозни организации. Законът беше подкрепен от 265 депутати при необходими 226, уточнява ТАСС.

Киев определя УПЦ, исторически свързана с Русия, за проводник на руско влияние и съучастник на руската пълномащабна инвазия в Украйна, отбелязва Ройтерс.

 

Законът ще влезе в сила 30 дни след публикуването му. Законопроектът за забрана на УПЦ бе изготвен по пряко указание на Зеленски и бе приет на първо четене от Върховната рада през октомври 2023 г. Близо година обаче документът не беше внесен на второ четене поради опасения, че няма да получи достатъчно гласове от депутатите и ще предизвика недоволство на Запад, посочва ТАСС. Въпреки това на 16 август 2024 г. бяха направени окончателни изменения в документа, той получи ново име („За защита на конституционния ред в сферата на дейността на религиозните организации“ вместо „За изменения на някои закони на Украйна относно дейността на религиозните организации в Украйна“), а комисията по хуманитарна и информационна политика препоръча на парламента да го приеме на второ четене и в цялост.

Курсът към забрана на УПЦ бе започнат в Украйна от бившия президент Петро Порошенко. При него през декември 2018 г. от две разколнически организации с подкрепата на Константинополския патриарх беше създадена т. нар. Православна църква на Украйна (ПЦУ). Оттогава, с насърчението на властите, разколниците от ПЦУ завземат със сила храмове на УПЦ и нападат свещеници. На свой ред местните власти лишават каноничната църква от правото на аренда на земята под храмовете, специалните служби повдигат обвинения в държавна измяна и други престъпления срещу свещениците на УПЦ и им налагат санкции. По данни на Службата за сигурност на Украйна към ноември 2023 г. властите са образували 70 наказателни дела срещу духовници на УПЦ, 19 от тях са осъдени и лишени от гражданство.

По-рано в годишния доклад на Държавния департамент за религиозната свобода в света се отбеляза, че американската администрация смята за необходимо властите в Киев да проявяват религиозна толерантност и сдържаност в областта на религиозната свобода. Ватиканът също изрази недоволство от разглеждането на законопроекта за забрана на Украинската православна църква. Патриархът на Москва и цяла Русия Кирил през април тази година в обръщение към предстоятелите на поместните православни църкви и представители на международни организации заяви, че многобройните факти на натиск върху УПЦ са придобили характера на открито религиозно преследване, явно нарушаване на човешките права и призова за защита на правата на вярващите и свобода на религията.

Според украинската Държавна служба за етнополитика и свобода на съвестта най-малко 5-6 милиона души са енориашите на УПЦ в страната.

Източници: БТА, ТАСС Кън първоизрочника: Glasove.com