Дълго време светите праведни богоотци Йоаким и Анна нямали деца. Освен личната си мъка трябвало да понасят и обществения укор, тъй като бездетството, считано за Божие наказание, не се посрещало със съчувствие. С молитва и надежда дошла вестта за дългоочакваната рожба, която ще бъде наречена Мария.
Още от началото на VII век за това събитие има написан специален текст и беседа от св. Андрей Критски - автор на църковни молитви и химни. В текстовете на това богослужение четем думите, вложени в устата на Анна:
"Радвайте се заедно с мен, всички колена Израилеви! Аз нося рожба до сърцето си. Спасена съм от укора за бездетството ми. Тъй беше угодно на Бога, Който чу молитвата ми, излекува болката ми и ми даде каквото сърцето ми желаеше".
Така преданието е допълнило евангелския разказ, без да му противоречи, като по един естествен и много човешки начин е запазило спомена за семейството на нашия Господ.
Тропар, глас 4
Днес оковите на безчадието се развързват,
защото Бог, като чу Йоаким и Анна, повече от надеждата,
явно им обеща да се роди Отроковицата, от която се роди Сам Неописаният,
Който, станал Човек, повели на ангелите да ѝ викат:
радвай се, благодатна, Господ е с тебе.
Кондак, глас 4
Вселената празнува днес Анниното зачатие,
дадено от Бога, защото тя роди родилата неизказано Словото.
Още сведения:
Света Анна, майката на Пресвета Богородица, била по-малката дъщеря на свещеник Матан от Витлеем, произхождащ от Левиевото коляно. Тя била омъжена за св. Йоаким (паметта им се отбелязва на 9 септември), който бил родом от Галия. Дълго време св. Анна била безплодна, но след 20 години, след горещите молитви на светите съпрузи, Ангел Господен им възвестил за зачатието на Дъщеря, в Която ще бъде благословен целият човешки род. Зачатието на св. Анна станало в Йерусалим, където се родила Пресветата Дева, наречена Мария.
Голяма част от иконите, посветени на зачатието на св. Анна, изобразяват Пресветата Дева, тъпчеща с крака змей. В долната част на иконата, отстрани, светите праведни богоотци Йоаким и Анна се изобразяват обикновено с вдигнати нагоре и молитвено поставени ръце; очите им са също устремени нагоре и съзерцават Божията Майка, Която сякаш плува във въздуха с разпрострени ръце; под Нейните стъпала е изобразен глобус, обвит със змия, означаващ дявола, който в лицето на падналите прародители се стреми да подчини под властта си цялата вселена.
Има и икони, на които св. Анна държи в лявата си ръка Пресветата Дева в младенческа възраст. Върху лицето на св. Анна е изобразено особено благоговение. В Русия от древни времена този празник се почита особено от бременните жени.
Църквата почита света Анна няколко пъти през годината:
на 8 и 9 септември, когато празнуваме Рождеството на Пресвета Богородица и възпоменаваме Нейните родители - свв. Йоаким и Анна,
на 9 декември, днес, когато празнуваме Зачатието на св. Анна, когато тя зачена Пресвета Богородица
на 25 юли - денят на Успението ѝ.