КАКВО ПРАЗНУВАМЕ НА 14 ФЕВРУАРИ

Автор: Явор Георгиев
Тази година 14 февруари съвпадна с големия празник – Сирни Заговезни – деня на взаимната прошка и полемиките около неговото празнуване останаха на втори план. Той, освен празника Сретение Господне (2 февруари), безспорно е другият най-интересен и почитан празник през този месец. А защо е интересен – защото се сещам 4 повода по които българите празнуват – ден на влюбените (св. Валентин), ден на лозарите и виното (св. Трифон), успение на св. Кирил Славянобългарски и имен ден на хората носещи името Валентин/а. Именно по-тази причина много хора започват да се спорят за това, кой какво празнува – и се стига дотам че да се карат и обиждат един друг. Другото лошо последствие от този спор е, че в крайна сметка се забравя за мястото на Бога и Църквата в нашия живот.
Първо смятам да уточня, че Православната Църква празнува единствено успението на един от двамата създатели на нашата писменост - св. Кирил Славянобългарски. Как обаче трябва да постъпим с хората, които искат да празнуват нещо друго. Трябва ли да размахваме пръст и само да критикуваме или ще пропуснем идеалния момент да поговорим с човека отсреща и да го насочим към вярата. Защото не е важно да докажем ние колко сме прави, а да събудим у човека желание да потърси Бога в цялото празнуване.
Ако разгледаме по внимателно какви са хората, които празнуват другите празници ще видим, че повечето от тях са хора които са далеч от църковния живот и вярата им е по-скоро по традиция. Именно сега е моментът да изпълним Божията повеля: “бъдете мъдри като змии и незлобиви като гълъби” (Мат. 10:16) Не бива да се оставяме християнските празници в ръцете на невярващите и търговците да подменят смисъла им, а да се борим за съхранението християнското останало в тях. Затова трябва да приемем с уважение тяхното решение да празнуват нещо друго и с любов да се опитаме да ги насочим към вярата и Бога.


