В старинния столичен храм „Св. София“ Негово Светейшество Софийският митрополит и Български патриарх Даниил възглави панихидата в памет на 153 г. от гибелта на Апостола на свободата.
Молитвено участие в събитието взеха президентът Илияна Йотова, председателят на Народното събрание Рая Назарян, служебният министър-председател Андрей Гюров, кметът на София Васил Терзиев, директорът на Дирекция „Вероизповедания“ Никола Петков, началникът на Регионалното управление на образованието в София-град д-р Елеонора Лилова, представители на различни институции и граждани.
В словото си патриарх Даниил каза:
„Всяка година на този ден цяла България свежда глава и се прекланя пред подвига на един от своите най-свидни синове – йеродякон Игнатий – Васил Левски, Апостола на българската свобода. И в тази наша почит и преклонение всички ние сме винаги заедно единни, забравили за разделенията, обединени в признателността, защото светлият образ на Дякона винаги е обединявал и продължава да обединява и днес целия български народ.
Неговият образ и днес продължава да вдъхновява независимо от това, че живеем във времена, които са толкова различни от неговите, защото добродетелите, въплътени от него, са вечни и неизменни.
Винаги, когато ни обземе отчаяние, пред очите ни могат да бъдат непоколебимата вяра, надеждата и силата на духа на Апостола на свободата. Усетим ли униние – пред нас е жизнерадостният нрав на Левски, засвидетелстван от него и при най-тежки обстоятелства. Всеки път, когато светът около нас ни заслепява и увлича с преходните си блага, можем да си спомним за йеродякон Игнатий – този, който беше оставил света, за да служи на Бога и на своя народ“.
Цялото слово на патриарх Даниил по повод 153 г. от смъртта на йеродякон Игнатий (Васил Левски) може да гледате ТУК.