Иконата е обкована в две ризници – златна и сребърна, говореше водачката на групата. Поставена е на специално място в съборната църква под нежни драпери. Преданието я представя като дело на свети апостол и евангелист Лука. Времето пази тайната за постъпването и в манастира, но от началото на 14в. тя е вече в Бачковския манастир. Една от легендите разказва, че я подаряват грузинските братя Игнатий и Атанасий, а според друга – иконата “прелита” от грузински манастир до местността “Клувията”.
В главната църква на манастира се пази най-старата икона - светиня на манастира "Пресветая Богородица Троеручица" - чудотворна. Според манастирската летопис тази икона е била пренесена от Атонските манастири и оставена тук през XVII век още при основаването на манастира.
Чудотворната икона „Пресвета Богородица - Одигитрия”, известна и като „Света Богородица - Златната ябълка”, се пази в храма в село Горни Воден край Асеновград. По време на Великия пост чудотворният образ на пресвета Дева Мария се пренася в храмовете на епархията за поклонение.
Чудотворната икона „Света Богородица Елеуса” от векове се пази в катедралния храм „Свети Димитър”, Видин. . Иконата е благодатен образ, който много пъти е помагал на вярващите християни. Това е старинен образ със сребърна риза, която датира от 1837 година и е поставен в притвора на храма, по подобие на „Света Богородица Вратарница” в Света гора. „Името „Елеуса” значи милваща, защото „Света Богородица Елеуса” милва своите чада, които застават пред нея с вяра.