Когато стоиш пред Бога на молитва или служба, представяй си, че служиш на някого от земните власти: от това – как прислужват слугите на господарите си – взимай пример и за отношението ти към Господаря на господарите.
Представи си всичката си греховност и от дън душа призовавай на помощ Бога.
Учи се от светиите и проси Божията благодат да ти помогне да започваш и да завършват с успех работите си.
Не се гордей с Божията благодат, но пази се да не изпаднеш в нечестие.
Когато успееш в доброто, не се хвали, като да си нещо повече от човек; когато пък съгрешиш по незнание, не падай духом като човек. И с успехите си не се хвали, и при грешка не се отчайвай. Дейно ревнувай за доброто и също така дейно ненавиждай злото.
Когато даваш съвет, не казвай решително думата си; защото не знаеш тайните Божии.
По-добре съгласи се да отидеш под меч, нежели да се отдадеш на гняв; по-добре е да скриеш гнева в сърцето, отколкото да го изкажеш.
Не се услаждай от пустословие и не седи там, дето стават страстни разговори. Не си търси удоволствие в смеха и приятност в шеги, за да не станеш от това разсеян в молитвата.
Не обичай многолюдни събрания, защото те произвеждат в душата смущение.
Избягвай пирове, за да не станеш блудник и без жени.
Въздържай се от ястия, за да не станеш страстен. Бъди внимателен, обуздавай плътта си, за да не подхвърли тя на опасност ездача си – ума.
Владей чувствата си, за да не би – като лошо гледани оръжия на войник – да хванат ръжда, която постепенно може да ги разяде.
По-голямата част от времето си прекарвай в уединение, та кога бъдеш в общество, да узнаеш ползата от едното и другото.
+ + +
Източник: Псалтир на св. Ефрем Сирин, ДФ „Абагар“, Велико Търново, 1992 г.