Едва ли би било възможно да се изброят православните светини, разположени на територията на съвременна Гърция. Колкото и странно да изглежда, съвременният европеец свързва тази страна с античната ѝ цивилизация, но не познава византийски ѝ период, а също свещените места и артефакти с християнско значение. Такова място е о. Патмос, който бива наричан по различни начини - свещен остров, Морският Йерусалим, островът на Апокалипсиса.
Грузия в няколко щрихи
Основаването в древността на Грузинската държава и нейната столица Мцхета са свързани с библейската история. Според преданието, когато Нимврод решил да строи във Вавилон кула „по-висока от планината Севра“ и така да въздигне престола си до небесата, един от знатните граждани (Таргамос) се възпротивил да стане роб на тази безумна идея и със своето семейство се отправил на север, достигайки Кавказкия хребет. Таргамос се счита за родоначалник на кавказките племена и народи, а неговият син Картлос за основател на Грузия.
Цетинският православен манастир „Рождество Богородично” се намира в старата част на гр. Цетине (15 137 жители) – историческата столица на Черна гора. Попада в Черногорско-Приморската епархия на Сръбската православна църква. За първи път манастирът се упоменава през 1484 г.
Прочети още: ЦЕТИНСКИЯТ МАНАСТИР – ДУХОВНИЯТ ЦЕНТЪР НА ЧЕРНА ГОРА
Докато пътуваме към Путна (рум. Putnа) - румънския мъжки манастир в Молдова, научаваме, че значението му за румънците е като Рилския манастир за нас, българите. Това личи и от другото му название - „Румънския Йерусалим”. Разположен е на река Путна, в дефилето на Карпатите, Сучавска епархия (на 62 км северозападно от гр. Сучава), по посока на границата с Украйна.
В египетската пустиня, сред планините, в близост до Червено море, на няколко километра от морския бряг, се намира манастирът на преп. Антоний Велики, основан в IV в. на мястото, където преподобният е живял четиридесет и четири години. Основател на монашеството, един от най-почитаните светии на Православната Църква, преподобният е живял тук, в пещерата Ал Колзам от 321 г. до кончината си в 356 г.
Прочети още: МАНАСТИРЪТ НА ПРЕПОДОБНИЯ АНТОНИЙ ВЕЛИКИ В ЕГИПЕТ