Източник: pravoslavie.ru
Снимки: http://synews.ru
Двама американски социолози, Адриан Вулдридж и Джон Mиклетвейт публикували книгата си: "Бог се връща: Как възраждането на религията променя света," съобщава Rеgions.ru. Социолозите са проучили обстановката в Китай, Нигерия, Кения и няколко държави от Латинска Америка. Те твърдят, че има нарастващ интерес към религията и нейното въздействие върху обществения живот се засилва по целия свят, а намаленият интерес към вярата в Европа и Америка е изключение.
„Сега религията върви ръка за ръка с модернизацията - казва Вулдридж. - След 1970 г. нещо се е променило и сега целият свят мисленето е като в Америка".
Той смята, че характеристиките на новата религиозност са ясно видими в движението на петдесятниците. "Увеличението на религията е емоционално, енергично, харизматично. В Гватемала, с очите си можеш как там е електрифицирано движението на петдесятниците и харизматиците. Съседството им е повлияло и на католицизма. Същото е в Лагос и Найроби. Когато започнахме да пишим книгата, аз подцених енергията и жизненната сила на религията.
Социологът отбелязва също, че най-динамичната религия в света е християнството. "Съдейки по цифрите, ислямът я настига. Но това се дължи на демографията, а не на проповедта. Рано или късно, раждаемостта ще достигне максимума и ще започне да намалява. Християнството е преминало през горнилото на Просвещението и Реформацията, и е установило връзка със съвремеността. Доколкото разбирам, исляма засега не успя да направи същото," - казва той
Самият Вулдридж е атеист, но в процеса на работата върху книгата, започна повече да уважава религията. "Бях потресен виждайки как вярващите са потресени от бедността и проявяват състрадание към бедните. Същото не може да се каже за атеистите " - казва той.