Истанбулската конвенция не отговаря на Конституцията!
Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие, съставена на 11.05.2011 г. в град Истанбул, подписана от Република България на 21.04.2016 г., не съответства на Конституцията на Република България.
Това е решил Конституционният съд с осем на четири гласа.
Решението на съда означава, че спорният документ няма да влезе в Парламента.
Прочети още: КОНСТИТУЦИОННИЯТ СЪД РЕШИ: ИСТАНБУЛСКАТА КОНВЕНЦИЯ НЕ ОТГОВАРЯ НА КОНСТИТУЦИЯТА!
Становище
на Светия Синод на Българската Православна църква –
Българска Патриаршия
по повод Конвенцията на Съвета на Европа за предотвратяване и борба с насилието срещу жените и домашното насилие, придобила обществена употреба като Истанбулска конвенция
Прочети още: СТАНОВИЩЕ НА СВЕТИЯ СИНОД ПО ПОВОД ИСТАНБУЛСКАТА КОНВЕНЦИЯ
Възлюбени в Господа чеда на светата ни Църква,
През последната повече от половин година църковното и обществено внимание у нас е насочено с особена сила върху съседна Република Македония и по-конкретно върху темата за статута на Православната църква в тази страна, която за жалост в продължение на десетилетия пребивава вън от общение със семейството на поместните Православни църкви.
„Във връзка с обявения гей-парад в София на 9 юни 2018 г. Св. Синод на Българската православна църква и тази година изразява своята принципна и непроменена позиция на категорично несъгласие за провеждането на парада и на отеческа загриженост и призив към благочестие и неучастие в такава демонстрация на греха.
Прочети още: СТАНОВИЩЕ НА СВ. СИНОД ПО ПОВОД ПРЕДСТОЯЩОТО ПРОВЕЖДАНЕ НА ГЕЙ-ПАРАД В СОФИЯ
Гибелта на Содом и Гомор, фреска от 1662 г. в Троице-Сергиевата лавра
Светите отци ни учат да различаваме греха от човека, чиято душа е болна и се нуждае от лечение от тежкия недъг. Такъв човек предизвиква състрадание. Невъзможно е обаче да се изцели този, който пребивава в слепота и не вижда бедственото си състояние.
Свещеното Писание нарича грях всяко нарушаване на Божествения закон (вж. 1 Иоан. 3:4). Творецът Господ е дарил мъжа и жената с душевни и телесни особености, за да се допълват взаимно и така да образуват едно цяло.
Прочети още: ЗАЩО ПРАВОСЛАВНАТА ЦЪРКВА ИМА ОТРИЦАТЕЛНО ОТНОШЕНИЕ КЪМ ХОМОСЕКСУАЛИЗМА
Част А
Ако някой изучава текстовете на Свещеното Писание и светите Отци, ще се убеди, че основата на православното богословие е Божието откровение, което е било дадено на пророците, апостолите и отците. Характерно е началото на Посланието до евреите на св. ап. Павел: «Бог, след като в старо време много пъти и по много начини говори на отците чрез пророците, в последните тия дни говори ни чрез Сина» (Евр. 1:1).
Тоест, светиите са боговдъхновени богослови, които ясно излагат своя опит в думи-термини, за да го предпазят от ерес и изопачаване. Оттук става очевидно, че термините-догмати съставляват важна страна от нашето Предание и никой не може да ги разбива, ако не иска да се лиши от спасението си.
До Негово Светейшество
Светейшия Кирил
Патриарх Московски и на цяла Русия
До членовете на Архиерейския Събор
на Руската православна църква
24 ноември 2017 г.
№ 39/К
Ваше Светейшество!
Ваши Високопреосвещенства и Преосвещенства!
Проектът за нов Катехизис на РПЦ предизвика голям отзвук и породи оживени дискусии в православните среди.
В рамките на неговото обсъждане в Москва от 8 до 20 октомври т. г. се състояха богословски конференции с участието на авторитетни свещеници и миряни, от които проектът за Катехизис бе подложен на детайлен разбор и сериозна критика.
Във връзка с празника на светите равноаполстолни Кирил и Методий (11. май) и Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост (24.май), много се изписаха, и то какви ли не небивалици за честваните светци, за глаголицата и за кирилицата, и то все от хора, които не са вещи в областта на старобългаристиката и средновековната българска литература.
Прочети още: И ВСЕ ПАК – КОИ СА СВЕТИТЕ РАВНОАПОСТОЛНИ КИРИЛ И МЕТОДИЙ И НА КАКВА АЗБУКА ПИШЕМ
На 30 ноември 2016 г. в Енорийския център на столичния храм "Св. св. Кирил и Методий", ул. „Г. Вашингтон“ №, с благословението на предстоятеля му Негово Високоблагоговейнство ставр. ик. Александър Георгиев, се проведе открита беседа на тема: „Св. Серафим Софийски Чудотворец - блестящ защитник на вярата срещу модернистичните отстъпления“.
Със забележителния си труд „Новото учение за Софѝя Премъдрост Божия“ (1935 г.) светителят категорично оборва възникналата в началото на 20 век в Русия софийна ерес, зад която стоят прот. Сергей Булгаков и неговият духовен наставник свещ. Павел Флоренски.
Ваше Високопреподобие архимандрит Йоан,
Моля Ви, разкажете ни накратко за историята на манастира „Св. апостоли Петър и Павел” край Бяла Черква, на който Вие сте игумен. Каква е неговата история и какви светини се пазят в него?
Уважаема г-жо Колева, най-напред искам да Ви благодаря за предоставената възможност да запознаем читателите на „Всемирното православие“ с нашата скромна св. обител.