Първият епископ на Смолян живял по времето на султан Мехмед Четвърти и станал жертва в името на Христа през 1670 г., по време на първото насилствено помохамеданчване на Родопите. Той не се съгласил да приеме исляма и дал смел и светъл пример на родопското население.
В неговото житие четем: „В ранното утро на 29 юли 1670 г. епископ Висарион Смоленски бе тръгнал, придружен от 10 души охранители, всички на коне и добре въоръжени, от Долно за Горно Езерово. Но ненадейно в долината се появи голяма въоръжена чета от турци. Той не се предаде доброволно. След тежък и кървав бой бе заловен жив.
Отказал да приеме ислямската вяра, епископ Висарион изтърпя адски мъки, без да се уплаши и без да моли за милост. Измъчваха го, поругаха го публично и го развеждаха гол из града за показ. Епископът понесе и тая гавра със смирение. Най-сетне един освирепял турчин излезе от тълпата и с остър нож го прободе в гърдите".
През 1987 г. Българската православна църква го канонизира за светец.
Трогателно е да се знае, че благолепният храм в Смолян, носещ името на светеца, се посещава често и от наследници на помохамеданчени в миналото българи, които търсят единение и мир с изконната вяра – като доказателство, че родопското население е с обща българска кръв и общи интереси за опазване на родния ни край от чужди посегателства, за толерантно отношение между населниците в планината.
В деня на паметта на св. Висарион Смолянски жители на Смолян и гости от страната отново ще се съберем да сведем глави пред подвига, добродетелността и житието на светеца – закрилник на града и на Родопите.
„Радвай се, отче наш Висарионе, молитвениче на българския род!"
(Из тропара на светеца, глас 4)
На снимката долу: Величественият храм „Св. Висарион Смолянски" в гр. Смолян.