Този пръв руски светител, пръв предстоятел на цялата Руска църква, живял през X век.
Йоакимовската летопис, една от древните летописи на Руската църква, свидетелства, че той произхождал от България. Като високо просветен българин-славянин той се оказал подходящ да бъде просветител и кръстител на братския руски народ. Затова Цариградската патриаршия го изпратила заедно с други архиереи и клирици, четци и певци с тая велика мисия.
Св. Михаил станал митрополит Киевски и на цяла Русия през 988 г., когато било и официалното покръстване на руския народ. Той кръстил синовете на великия руски княз Владимир, жителите на Киев, както и изобщо руския народ, подпомогнат от множество свещеници, дошли в Русия по същото време от България и Византия.
От древни руски летописи се знае, че св. Михаил бил неуморен християнски мисионер сред русите. Няколко години той непрекъснато обхождал обширните пространства на великата руска земя с проповеди и свещенодействия.
Свети Михаил починал през 992 г., още приживе на свети княз Владимир. Единадесет години след тая дата бил разкопан неговият гроб. Мощите му били намерени нетленни и поставени за всенародно поклонение в съборния храм на Киево-Печерската лавра.
Написано било житието му. Съставена била и служба в негова чест. Паметта му се празнува на 30 септември.