КРАТКО ЖИТИЕ
Св. пророк Илия бил из потомството на Аарон, от гр. Тесвия, Галатия. Живял е през IX век преди Христа по време на цар Ахав. Илия значи крепост и той се показал крепост, твърдина на вярата.
Цар Ахав и царица Иезавел поставили в Самария идола на езическото божество Ваал, приканяли народа да му се покланя и да му принася жертви и преследвали служителите на истинския Бог. Затова пророк Илия с молитва заключил небето и три години и половина не валяло дъжд.
Гонен, пророкът предложил на Ахав да принесат жертва на планината Кармил и на когото жертвата се запали с огън от небето, неговата вяра да се счита за истинска. Царят се съгласил. Заклали жертви. Жреците на Ваал напразно се молили, нищо не станало. А върху жертвата на пророка паднал огън от небето и я изгорил.
Народът видял това, до земята се поклонил на Истинския Бог. Жреците били избити. Обилен дъжд напоил земята.
Илия пророкувал 25 години и край р. Йордан бил грабнат на огнена колесница и жив отнесен на небето.
На празника се разрешава вино и елей.
ЧУДЕСАТА НА СВ. ПРОРОК ИЛИЯ В СТАРИЯ ЗАВЕТ
- По молитвата на пророка Господ заключил небето, така че не валял дъжд три години и шест месеца (3 Цар. 17:1) и настъпил голям глад.
- Бог заповядал врана (3 Цар. 17:16) и Ангел (3 Цар. 19:5-6) да му носят храна.
- По думата на пророка храната в дома на сарептската вдовица не се свършила (3 Цар. 17:13-16).
- Св. пророк Илия възкресил сина на сарептската вдовица (3 Цар. 17:21-22). Преданието сочи, че възкресеното момче е бъдещият пророк Иона (3 Цар. 17:21-22).
- Низвел от небесата огън над жертвеника (3 Цар. 18:36-38).
- По неговата молитва Бог изпратил дъжд на земята след над тригодишното заключване на небето (3 Цар. 18:41-45).
- Пророкът разговарял с Бога лице в лице, като при това закривал лицето си (3 Цар. 19:9-14).
- Низвеждал огън от небето както за наказание на грешниците, така и за знамение на истинското Богопочитание (4 Цар. 1:10-12).
- Разделил река Йордан подобно на Мойсей, удряйки по нея с кожуха си (4 Цар. 2:8), и минал през реката като по път.
- Бил взет жив на небето поради особената си праведност пред Бога (4 Цар. 2:11).
СВ. ПРОРОК ИЛИЯ В НОВИЯ ЗАВЕТ
Пророк Илия се споменава няколко пъти в Новия Завет. Описан е например епизодът, в който старейшините и народът питали св. Йоан Предтеча, когато той проповядвал по бреговете на река Йордан в духа и силата на Илия и дори външно приличал на него, не е ли той Илия?
Също и учениците на Иисус Христос, според Евангелието от Матей, попитали Господ не трябва ли преди Мойсий да дойде Илия. На което Христос отговорил: „Илия първом ще дойде и ще уреди всичко; но казвам ви, че Илия вече дойде и го не познаха, а сториха му, каквото си искаха; тъй и Син Човеческий ще пострада от тях (Мат. 17:11-12). Тогава учениците разбрали, че Иисус говори за Йоана Кръстителя, който бил обезглавен (Марк, 6:28).
По време на Преображението на Господ Иисус Христос пророк Илия се явил заедно с Мойсей, и те разговаряли с Иисус „за смъртта Му, с която щеше да свърши в Йерусалим“ (Лука 9:31).
Св. Йоан Златуст пише: „един умрял и друг, още не изпитал смърт“, предстояли, за да покажат, че „Христос има власт над живота и смъртта, че господарува над небето и земята“.
Според църковното Предание той е един от двата светилника, предстоящи пред Бога, който ще се яви преди Второто пришествие на Христос на земята (Откр. 11:3-12).
По време на страданията на Иисус Христос на кръста някои от стоящите там хора мислели, че Христос вика пророк Илия на помощ и очаквали неговото идване (Марк 15:35-36).
+ + +
Източници:
† Траянополский епископ Иларион, Сияние на светостта, (Вечен календар),
Изд. ПИК, Велико Търново, 1996 г.