Света Агрипина се родила и получила възпитание в древния Рим. От ранна възраст тя отдала себе си на Бога и била, както казва апостолът, „Христово благоухание пред Бога за онези, които се спасяват”[1]. Като ароматна ябълка или като благоуханен цвят, със своя целомъдрен и добродетелен живот тя носела на сърцата на верните сладост и благоухание, с които прогонвала смрадта на страстите. Тя украсила душата си с девствена чистота и се венчала за Христа, за Когото в царуването на Валериан [2] дръзновено и мъжествено, без да се уплаши от мъченията, се предала на множество рани.
Тялото ѝ било пребито с тояги така жестоко, че били счупени костите ѝ, след което я разсъблекли и заключили в окови. Но ангел Господен с невидима ръка я развързал от веригите и я подкрепил, а впоследствие тя, като потъпкала всяко нечестие, в мъки предала Богу своя дух[3]. Христовите рабини Васа, Павла и Агатоника тайно взели тялото на светата мъченица и го отнесли в Рим. Като преминавали от място на място, след дълго плаване, те стигнали до остров Сицилия, където тайно погребали светото тяло. Когато островът се сподобил да приеме честните мощи на светата мъченица, се избавил от мрачната бесовска злоба и придобил защита от агаряните по молитвите на света Агрипина. Когато агаряните нападнали града, където се намирала църквата на светата мъченица, и се осмелили да го завоюват, били предадени на крайна погибел.
Всички болни и прокажени, които идвали с вяра при честния гроб на мъченицата, получавали изцеление на всички недъзи по нейните молитви и с благодатта на Христа, нашия Бог.
Кондак:
Дойде светоносният ден на твоите светли подвизи, в който Божествената Църква приканва почитащите ги весело да зоват: радвай се, дево и мъченице, Агрипино всечестна.
[1] 2 Кор. 2:15.
[2] Император Валериан управлявал Римската империя от 253 г. до 259 г.
[3] Кончината на светата мъченица Агрипина последвала през първата половина на III век.