Предложеното интервю бе дадено от Негово Преосвещенство епископ Ириней на Лондон и Западна Европа на редактор от епархийския уебсайт на 6 май 2026 г., след приключването на неотдавнашния Архиерейски събор на Руската православна църква зад граница (РПЦЗ), по въпроса за прославата на отец Серафим (Роуз).

Ваше Преосвещенство, благодарим Ви, че се съгласихте да отговорите на няколко въпроса след участието Ви в Архиерейския събор на нашата Църква през изминалата седмица. Ако благословите, ще премина направо към „въпроса на деня“: Канонизира ли последният Архиерейски събор йеромонах Серафим (Роуз) от Платина?

– Не, не го направи. И се радвам, че задавате въпроса толкова пряко още в началото, за да мога и аз да отговоря също толкова пряко. И също така да кажа, че самият въпрос — който разбирам, че мнозина задават — е доста странен. Много малко хора имат зряло разбиране за това как Църквата живее своето призвание, и се опасявам, че множеството странни съобщения, разпространявани след публикуването на нашето съборно послание, са доказателство за това. Прославата на светец не се обявява като някакво административно решение на заседание на събор — така не действа нашата Задгранична църква! Нито пък канонизацията е нещо, което се случва за един следобед и се обявява като свършен факт на следващия ден. Това е молитвен процес на разпознаване на светостта на даден човек и предприемане на трезвите и внимателни стъпки, необходими, за да бъде той издигнат за всеобщо почитане от вярващите.

Именно този процес извършваме в Задграничната църква. И се моля да продължим да вървим напред със същата трезвост на духа и вярна грижа, които чедата на Църквата очакват от нас.

– Значи съборът не канонизира отец Серафим, но обсъди канонизацията му, така ли?

– Да, и то подробно. И не само това: чрез нашето послание ние потвърдихме и споделихме с вярващите, че продължаваме процеса на работа към неговата прослава, и то не като някакво неопределено желание или неясна надежда. Признаваме, че неговата прослава е, ако мога да използвам популярния израз, „на хоризонта“ на нашия църковен живот и активно работим за нея.

– Но Синодът на РПЦЗ вече правеше това чрез комисия, създадена преди събора, нали?

– Да, и съборът с благодарност изслуша задълбочения доклад на тази комисия, ръководена от Негово Преосвещенство епископ Джеймс от Сонора, както относно вече извършената работа, така и относно предстоящите стъпки.

– В интернет се появиха твърдения, че комисията е приключила работата си или че вече се занимава не с изучаване живота на отец Серафим, а с подготовка на житие и материали за канонизацията. Вярно ли е това?

– Съвсем не. На събора изрично потвърдихме, че работата на комисията трябва да продължи: да изучава живота на отец Серафим и неговите писания; да изследва неговото наследство; да събира свидетелства от хора, които са го познавали или са изпитали благодатта на неговото застъпничество, и т.н. Комисията също така разглежда съществуващите богослужебни текстове за него, иконографията и обмисля какво ще бъде необходимо занапред, когато се приближим към прославата. Тъй като желаем тази прослава да се осъществи, възлагаме на комисията да извършва тази работа с усърдие.

Всичко това е напълно нормално, когато Църквата се приближава към подобен въпрос.

– Значи, Ваше Преосвещенство, има ли всъщност нещо ново от събора по този въпрос? В социалните мрежи изглеждаше сякаш канонизацията вече се е случила.

– Не мога да говоря за това, което се разпространява в социалните мрежи, освен да повторя, че по принцип трябва да се избягват. Никой от разпространяващите подобна „информация“ не е участвал в събора или не е могъл точно да предаде неговите действия. В Православието не придаваме никаква тежест на анонимни източници, нито в каноничната практика, нито в съобщаването на важни църковни въпроси.

Но ще кажа, че нещо много важно все пак се случи на събора. И това беше ясно изразено в нашето послание, подписано от нас. Ние заявихме ясно — и аз се радвам от сърце, че можахме да го направим — че Архиерейският събор още сега признава праведния начин на живот на отец Серафим. Тоест, подготовката за неговата прослава не се извършва така, сякаш не усещаме неговата святост. Напротив — ние я усещаме и я признаваме, и желаем да я споделим с другите. Очакваме да я провъзгласим църковно по-пълно, ако Бог благослови това — и благословихме продължаването на работата в тази посока.

Това не е малко нещо! Светостта е осезаема! Ние не я крием. Сега се стремим да направим всичко правилно, за да може това, което вече вкусваме, да стане източник на духовна храна за мнозина.

– Какво следва оттук нататък?

– Молим се и поверяваме тази важна работа на онези, които съборът е определил да я извършват! Надявам се всички вярващи да се насърчат — както аз лично се насърчавам — от утвърждението на събора, че още на този етап признаваме, че работим към прославата на човек, който е живял праведен живот и е угодил на Бога. Ние усещаме неговата святост и я признаваме. Молим се и други да я почувстват. И желаем да продължим по този път със същата духовна сериозност, каквато самият отец Серафим е показвал, за да стане тази святост и наша.

– Благодаря Ви, Ваше Преосвещенство.

– За мен беше удоволствие. Бог да ви благослови. Христос воскресе! Наистина воскресе!

 

https://orthodox-europe.org/content/seraphim-rose-interview/

Слушайте "Радио Канон"

Baner radio 3 1