Акатистът на Пресвета Богородица е разделен на четири части. Всяка от теях  се чете на Малкото повечерие в първите четири петъчни дни насв. Четиридесетница. В петък на петата седмица се чете целият акатист. Първите седем кондака в съдържателно отношение са  исторически, а останалите  - ­догматически.  Някои от икосите също имат повествователен характер.

 Кондак 1

На тебе, Богородице, поборница-воевода, ние твоите раби, след като се избавихме от злини, пеем победни и благодарствени песни. И понеже имаш непобедима сила, от всякакви опасности ни освободи, та велегласно да ти пеем: радвай се Невесто неневестна!

Икос 1
 
Ангел предстаител бе пратен от небето да каже на Богородица: радвай се! - и виждайки, че Ти, Господи, едновременно при тоя безплътен глас, се въплощаваш, стоеше ужасен и викаше към нея така:
 
Радвай се ти, чрез която ще изгрее радостта; радвай се ти, чрез която клетвата ще изчезне!
Радвай сети, чрез която падналият Адам бе възвърнат; радвй се ти, чрез която Ева се избавя от сълзи!
Радвай се, висота, трудно достижима с човешки мисли; радвай се глъбинно, в която мъчно се прониква и с ангелски очи!
Радвай се, защото ти си Царев престол; радвай се, защото носиш Оногова, Който всичко държи!
Радвай се, звездо, която явяваш Слънцето; радвай се, утробо на божественото въплощение!
Радвай се ти, чрез която се обновяват тварите; радвай се ти, чрез която се прекланяме на Твореца!
Радвай се, Невесто неневестна!
Пълният текст на акатиста можете да прочетете тук. 
 

 

Слушайте "Радио Канон"

Baner radio 3 1