На 3 октомври 2014 г. в приемния салон на Патриаршеския дом тържествено бе подписан договор за преотстъпване правото на собственост на патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ на Българската православна църква-Българска патриаршия.

Под историческия документ положиха своите подписи Негово Светейшество Българският патриарх Неофит и областният управител на Област София Росен Малинов.

 

Министър-председателят проф. Георги Близнашки нарече този момент знаков за добрите отношения между Българската държава и Българската православна църква и изрази задоволството си, че след толкова години усилия и дебати по въпроса за собствеността на храма-паметника, той най-сетне е намерил своето логично разрешение.

Двете страни си размениха писалките, с които беше подписан документа, за да им напомнят те винаги за този акт и добрите отношения между Областната управа на София и Българската православна църква.

Предстои тържественото връчване на нотариалния акт за собственост, което ще се състои на 8 октомври, сряда, в Гранитната зала на Министерския съвет.

 

http://www.globalorthodoxy.com/images/dogovor_al_nevski/PA030263.JPG

 http://www.globalorthodoxy.com/images/dogovor_al_nevski/PA030279.JPG

 http://www.globalorthodoxy.com/images/dogovor_al_nevski/PA030282.JPG

Слушайте "Радио Канон"

Baner radio 3 1