
Самата църковната организация в Антиохия е съградена от Ап. Петър (Евсевий Кесарийский, свт. Иоанн Златоуст, блж. Иероним, свт. Лев I Великий).Неговото епископство продължава около 7 години, след което той поставя за епископ св. Евода, а според други източници св. мч. Игнатий Богоносец.
Едно от важните достижения на духовния живот в Антиохий от ранния период на Църквата е било монашеството. Отличителен белег на монашеския живот от указания период е проповядването на езичниците и активна благотворителна дейност. През V в., обаче, се засилва тенденцията към аскетизъм и възниква т.нар. стълпничество – усамотяване на отшелника на стълб или висока планина. Най- известния аскет от това направление е бил прп. Симеон Стълпник († 459),, който и до днес е олицетворение на антиохийската святост.
Наред с аскетизма в първите векове в Антиохия съществува и т.нар. е Антиохийска богословска школа (+312),, която способства за систематизация на догматиката в християнското учение и оставя богато литературно наследство. От Антиохийската Църква са произлезли светите подвижници и защитници на Православието: св. Йоан Златоусит (вж. роден в Антиохия), преп. Йоан Дамаскин – богослов, който систематизира християнското учение на вярата, църковен писател и защитник на иконопочитанието, преп. Иларион Велики ((+ ок. 371) – основател на монашеството в Палестина и първи наставник на антиохийските монаси и др.
Каноничната територия на Антиохийската Православна Църква обхваща Сирия, Ливан, Ирак, Кувейт, редица епархии в Европа, Северна и Южна Америка и Австралия. От 18 – те епархии шест се намират в Сирия и шест в Лиман, останалите в Турция, Иран и цитираните по-горе страни.
Епископата на Антиохийската Православна Църква обхваща 32 архиерея, а богослужението се извършва на древногръцки и арабски език.
Към Патриарха съществува Свещен Синод, който включва всички архиереи и се събира, в съответствие с древните канони, веднъж в годината преди Пасха.
Титлата на Предстоятеля: Блаженейший Патриарх на Велика Антиохия, Сириия, Киликиия, Ивериия, Месопотамиия и целия Изток.
Предстоятел от 1979 г. — Блаженейший Игнатий IV (в света — Хазим)
Патриаршеската резиденция е катедралния събор в чест на Успението на Пресвета Богородица в Дамаск.
Численността на последователите е ок. 800 хиляди души, които живеят предимно в Сирия и Ливан.
Официална страница - www.antiochpat.org
Координати
Страна:
Сирия
Город:
Дамаск
Адрес:
Greek Orthodox Patriarchate of Antioch B.P. 0009, Damascus, Syria
Телефон:
+963 11 43 14 00
Факс:
+963 11 43 62 11
Използвана литература: Православная енциоклапедия.