Източник: БПЦ - Българска Патриаршия
На 9 и 10 септември 2009 г. в Духовно-просветния център "Св. Архангел Михаил", гр. Варна, в рамките на 11-то издание на "Седмицата на православната книга" се проведе семинар по въпросите на религиозното образование в България. На него участниците с голяма ангажираност обсъждаха необходимостта от преоткриване корените на българската национална идентичност и традициите на българското образование, които са пряко свързани с християнската духовност и култура.
На семинара бяха изказани становища, които допълват изразеното от министър Йорданка Фандъкова мнение за нуждата от цялостна и положителна промяна на образователната парадигма в България, което да допринесе за възраждането на духовната страна на българското образование и за извисяването на българските учители като пряк пример във възпитанието на техните ученици. На семинара представител на МОМН и на министър Фандъкова бе г-н Коста Костов, доскорошен главен експерт по философия и религия в МОМН, експерт в областта на политиката в общото образование и в изработването на държавните образователни изисквания по Етика и право.
Г-н Костов се включи изключително пълноценно в семинара и подчерта, че религиозното образование не бива да бъде подценявано и че то не противоречи на светския характер на образователния процес в българското училище. Напротив, то притежава незаменими качества за облагородяващо и творческо въздействие върху сърцата на децата и учениците, каза експерт Коста Костов.
В същия дух говори и доц. д-р Бойчо Бойчев, философ и преподавател в катедра "Обществени науки" в Юридическия факултет на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър". Според него одухотворяването и извисяването на българските деца и ученици не може да се състои без пълноценното интегриране на обучението по Религия в задължителната им подготовка. Доц. Бойчев наблегна върху това, че личният пример на учителя и насочеността на предмета Религия и на етичните дисциплини трябва да е фокусирана върху развитието на учениците като цялостни личности, за да има истински и трайни резултати в тяхното образование и възпитание. Доц. Бойчо Бойчев подчерта, че теоритизирането за нравствеността и смесването на познанията за различните религии от ранна детска възраст няма да даде добър резултат, защото релативизирането на ценности и духовни принципи неизбежно води до безразличие и загуба на интерес от страна на учениците. Профилираното конфесионално обучение по Религия и грижата за нравствения облик на децата е на дневен ред, каза още доц. Бойчев.
В края на семинара учстниците приеха обръщение към министър-председателя г-н Бойко Борисов, чийто текст публикуваме по-долу.
ДО Г-Н БОЙКО БОРИСОВ,
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Копие до: Негово Светейшество
Българския Патриарх и Софийски
Митрополит + МАКСИМ
Копие до: Г-н Огнян Янакиев,
Председател на Комисията по образованието, науката
и въпросите на младежта и спорта
при 41-то НС на Р България
Копие до:
Г-жа Йорданка Фандъкова,
Министър на образованието,
младежта и науката
О Б Р Ъ Щ Е Н И Е
от участниците в международния семинар
<Характер, принципи, цели и съдържание на обучението
по предмета „Религия-Православие”
и нравствено образование и възпитание – хуманитарен профил>
Варна, 9-10 септември 2009 г.
Уважаеми Г-н Министър-Председател,
Ние, участниците в международния семинар <Характер, принципи, цели и съдържание на обучението по предмета „Религия-Православие” и нравствено образование и възпитание – хуманитарен профил>, проведен във Варна на 9 и 10 септември 2009 г.,
Отчитайки духовната криза, в която се намира българското общество, както и насъщната нужда на българските деца и ученици от получаване на качествено образование и нравствено възпитание,
Се обръщаме към Вас със следните предложения:
1. Да се предприемат съвместни стъпки между българското правителство и Св. Синод на Българската православна църква за възстановяване статута на обучението по „Религия” в задължителната подготовка на детските градини и общообразователните училища в Р България.
2. Във връзка с това, да се пристъпи към разработване на ДОИ по „Религия” с конфесионални профили и по алтернативен предмет „Нравствено възпитание”.
С уважение към Вашето високоотговорно служение оставаме с надеждата, че обучението и възпитанието на българските деца и младежи във висши ценности и нравствено поведение е Ваш приоритет.
1. + Варненски и Великопреславски митрополит д-р КИРИЛ,
2. Протойерей Василий Шаган,
3. Свещ. Димитър Кадийски,
4. Свещ. Добромир Димитров и участниците в семинара.