По решение на Посолството на Република България в Атина и църковното настоятелство на българския храм „Св. Преп. Йоан Рилски Чудотворец” 19-ти май ( Неделя на Мироносците) бе избран да бъде отбелязан деня на славянската писменост и култура поради невъзможността на нашите сънародници живеещи и работещи в гръцката столица да присъстват на тържества на 24 май.
Денят започна с празнична св. Литургия отслужена от предстоятеля на храма архим. Атанасий (Султанов) под велегласното пеене на псалтите Мелетий Велчев и Александър Ганчев. Храмът бе празнично украсен от църковният настоятел г-жа Людмила Стойкова. На литургията се помолиха посланик Емилия Кралева, пълномощен- министър Димитър Енчев , консул Любомир Георгиев и дипломати от Българското посолство в Атина, представители на дружество „Будители” заедно с ученици към неделното училище на сдружението „Св. Св. Кирил и Методий” водени от ръководителя на кръжока по художествено слово актьора Пламен Симеонов . Представители на Гръцко-българско сдружение за култура во главе с председателя му д-р Благородна Филевска заедно с учители и ученици към училище „Преподобни Паисий Хилендарски” към същото сдружение заедно с директора му г-жа Пенка Хайдарлиева. Представители на училище „ П. Хилендарски” с директора му г-жа Николина Янева. Маестро Александър Костадинов , заедно с фолклорна формация „Родина” член на Гръцко-българко сдружение за култура. Много българи и гърци.
Точно в 11.30 пристигна Негово Високопреосвещенство митрополита на Илион, Петруполи и Каматеро Атинагор, под чиято юрисдикция се намира българския храм, за да отслужи молебена полагащ се в деня на славянските просветители,но и по случай шейсетата годишнина от възстановяването на Българската патриаршия. Той бе посрещнат от отец Атанасий при камбанен звън и песнопението „Ангел вопияше” . След това митрополит Атинагор благослови всички присъстващи и отслужи молебена. След отпуста той бе приветстван от архимандрит Атанасий . който подчерта ,че е важно да има общение между митрополита и неговите пасоми, и че със своето присъствие в българския храм днес на митрополита от една страна показва братската обич между Еладската и Българската помесни православни църкви и от друга изпълнява думите на псалмопевеца, който казва: „ Колко хубаво и колко приятно е братя да живеят наедно!”( Пс. 132:1). В слово отговор митрополита е обърна към всички присъстващи и подчерта,че имено православната ни вяра е тази която ни обединява независимо от това каква е нашата национална и политическа принадлежност. Той подчерта ,че за него е голяма радост да е сред българската общност и ,че това отново е един мост на приятелство между двата народа. Митрополита бе приветстван и от посланик Емилия Кралева. След това тя се обърна към присъстващите българи подчертавайки важността на Кирило - Методиевото дело за всички славяни и поздрави всички. Последва многолетствие за Високопреосвещения митрополит Атинагор, за Светейшия български патриарх Неофит и Св. Синод на БПЦ и за всички православни християни.
След това последва програма подготвена от учениците от училищата „Св. Св. Кирил и Методий” и „Преподобни Паисий Хилендарски”. Със своите изпълнения те върнаха в ученическите години всички присъстващи, а в очите на много от тях проблеснаха сълзи. Накрая на програмата всички изпяха ученическият химн „Върви народе възродени”. Последва концерт на фолклорна формация „Родина” , а прикътващите бяха почерпени с почерпка специално осигурена от Българското посолство.
Църковното настоятелство изказва своята огромна благодарност на посланик Емилия Кралева за подкрепата и организацията на този празник.