„Който е жаден, да дойде при Мене и да пие. Който вярва в Мене, из неговата утроба, както е речено в Писанието, ще потекат реки от жива вода” (Иоан 7: 37-38).
По столетна традиция на празника Преполовение, точно по средата между Великден и Петдесетница, в асеновградския храм „Света Богородица – Благовещение" (известен още като Рибната църква), богослужението е особено тържествено.
Историята разказва, че преди този обичан празник не бил отбелязван. Но веднъж през нощта срещу Преполовение хората от околните къщи видели, че в заключения храм свети и се носи ангелско пеене. Така Божията Майка показала, че празникът трябва да се чества подобаващо.
Тази година Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай оглави св. Литургия в съслужение с игумена на Бачковски и Троянски манастир Негово Преосвещенство Велички епископ Сионий и викарния епископ на Пловдивска митрополия Негово Преосвещенство Знеполски епископ Арсений и десетки духовници.
В края на богослужбата множество миряни от цяла България, както и общинското ръководство, тръгнаха след архиереите, в съпровод на духов оркестър през центъра на града, а най-отпред беше носената на ръце, красиво украсена чудотворна асеновградска икона „Света Богородица Умиление“.
След това светинята беше пренесена със специална кола до Бачковския манастир „Успение Богородично“ и поставена срещу Бачковската чудотворна икона.
Пловдивският митрополит Николай отслужи водосвет, след което беше раздаден рибен корбан за здраве и благословение на многобройния вярващ народ.
В словото си към събралото се множество в манастирския двор владиката припомни как Пресвета Богородица е спасила някога детето, паднало от високата скала в близката местност Клувията, когато майката мислела, че завинаги е изгубила чедото си, а то разказало, как Божията Майка го е запазила.
„Затова именно на Нея поверяваме нашите деца – подчерта той – за да не паднат в пропастта, в бездната на злото, на греха, на изкушенията в този свят, тъй както св. Богородица спаси онова детенце, така да спаси децата на България от вирусите на греха, от бездната на бездуховността и да ги постави да стоят здраво върху вечната скала на Православната вяра“.
Пловдивският митрополит Николай предаде благословението на Българския патриарх Неофит и пожела на всички радостен духовен празник.
До 16 часа опашката пред двете чудотворни икони не секваше, след което асеновградската светиня беше изпратена, за да може да пристигне в града за вечернята. По пътя до храма множество вярващи, включително майки с детски колички, минаваха под иконата, търсейки благословението на Божията Майка.
Рибната църква остана отворена по-дълго от обикновено, за да могат и християните, които са били на работа, да се поклонят пред „Света Богородица Умиление“, преди чудотворната икона да бъде поставена на традиционното ѝ място на иконостаса.