На 13 ноември в руския атонски манастир „Св. вмчк Пантелеймон“ тържествено беше почетен съборът на всички светци безсребреници, съобщават от електронния портал „Русский Афон“.
В руската светогорска обител се съхраняват мощите на всички свети безсребреници, т.е. безвъзмездни целители, чиито частички са събрани в едно ковчеже, което в деня на общата им памет се изнася за поклонение за братята и поклонниците.
Този празник има най-непосредствено отношение към руската обител на Атон.
Както е известно, безсребреници се наричат Божиите угодници, които безвъзмездно са лекували хората и домашните животни, използвайки при това не толкова естествените лечебни начини и знания, колкото благодатния дар на молитвата и чудотворството. Затова ги наричат още и чудотворци. В лика на светите безсребреници влизат:
- Свети великомъченик и целител Пантелеймон и свещеномъченик Ермолай (+ 303 или 305);
- Свети апостол и евангелист Лука (+ I в.);
- Безвъзмездните лекари Козма и Дамян Римски (+ 284);
- Безсребрениците и чудотворци Козма и Дамян Асийски (+ III в.);
- Светите мъченици Козма и Дамян Аравийски (по местопроизход) или Киликийски (по мястото, където са пострадали) (+ 287 или 303);
- Свeтите чудотворци и безсребреници Кир и Йоан Александрийски (+ 311);
- Преп. Сампсон странноприемец (+ 530) и свети мъченик Диомид, лекар Никейски (+ 289);
- Светите мъченици Фотий и Аникита (+ 305);
- Свещеномъченик Мокий, презвитер Амфиполски (+ 289);
- Свети мъченик Талалей Киликийски (+ 284);
- Свети мъченик Трифон Никейски (+ 250);
- Свещеномъчениците Антипа, епископ Пергамски (+ I в.), Харалампий, епископ Магнезийски (+ 202) и Власий, епископ Севастийски (+ 316);
- Светителите Спиридон, епископ Тримитунтски (+ 348) и Модест, архиепископ Йерусалимски (+ 633/34);
- Великомъченик Артемий Антиохийски (+ 362).
Голяма част от изброените светци са имали лекарско образование и практика преди своето обръщане към Бога. Свети мъченик Трифон не бил лекар, но още на младини получил от Бога дар да изцелява болести и да изгонва бесове. Свещеномъченик Антипа, великомъченик Артемий, мъчениците Талалей, Фотий, Аникита и Мокий, макар и да не са били лекари, са включени в лика на безсребрениците по причина на многобройните посмъртни чудеса и изцеления след молитва към тях. Светите безсребреници Трифон, Власий, Харалампий, Спиридон и Модест помагали не само на хората, но и на безсловесните твари, а също били и избавители от нашествия на вредни насекоми.
Всички споменати светци се честват отделно. До 1980 г. в Минея не е имало техен общ или съборен празник. За първи път общата памет на светите безсребреници е била обединена в руския манастир „Св. вмчк Пантелеймон“ на Света Гора, Атон, където всяка година в тяхна чест се извършва бдение в най-близката неделя до 1 ноември (празникът на светите Козма и Дамян Асийски, ст. стил.). Причина за това станал фактът, че в руската светогорска обител се съхраняват мощите на всички светци безсребреници, чиито частички са събрани в едно ковчеже, което в деня на общата им памет се изнася за поклонение на братята и поклонниците.