Д-р Стефан Стефанов е преподавател в катедра "Теология" към Факултета по хуманитарни науки при Шуменския университет “Епископ Константин Преславски”. През 2007 г. защитава дисертационен труд на тема: „Социалната мисия на Църквата – настояще, предизвикателства, перспективи”. Автор е на монографичния “Ехаристията в катакомбното изкуство - образци, приемственост, литургически аспекти” (2012). На вниманието на читателите на “Всемирното православие”, по желание на д-р Стефан Стефанов, поместваме три публикации, посветени на нестинарството, които развенчават неверните съвременни представи, че това е една национално – българска и уникална традиция. Както блестящо показват изследванията, нестинарството е демонично – окултен феномен, който никак не е безопасен, защото има върху човека пагубно - паранормално въздействие!
Други публикации на автора по темата за нестинарството са следните две научни статии: „Нестинарската общност като религиозен феномен и парацърковна структура” и „Нестинарски култови сгради и свещени места – опит за православна визия (в помощ на теренните проучвания на православните краеведи)”.
Прочети още: НЕСТИНАРСТВОТО – БОЛНА МИСТИКА И ЕЗИЧЕСКА РИТУАЛНОСТ - ЧАСТ 1
Нестинарската общност представлява своеобразна парацърковна структура и е принципно чужда на Православната църква. Като устойчива предхристиянска общност, тя е усвоила през християнския период външни елементи от християнския култ, интегрирала ги е в своята култово-обредна система и ги е подчинила на паганистичната си специфика. Усвоените външни прояви на християнския култ имат периферно значение за нестинарството и са придобили характер на ритуален декор