След няколко месеца задържане под стража властите в Саудитска Арабия освободиха 35 етиопски християни.
По законите на Кралство Саудитска Арабия, е забранено мъже и жени, които не са роднини, да се намират в едно и също помещение. Този закон се използва, за да се преследват християните в Етиопия и други африкански страни, пристигащи в Саудитска Арабия като гастарбайтери – тъй като в страната няма църкви (строителството им е забранено със закон), християните се събират да се помолят заедно в частни домове.
На 17 декември 2011 година 35 етиопци - 29 жени и 6 мъже – събрали се в частен дом, за да извършат всенощно бдение, бяха арестувани по време на акция на религиозната полиция и вкарани в затвора.
На 3 август 2012 г. международната християнска организация International Christian Concern (ICC). потвърди информацията, че всички те са освободени.
„През цялото време, докато са били в затвора, саудитците са ги притискали и са ги принуждавали да приемат ислям, – казва Джонатан Рачо от International Christian Concern. Според информация на ICC, жените били подлагани на особено жестоко отношение и унижение.
След като ICC започна кампания за освобождаване на тези християни, саудитците няколко пъти променяли обвинението с твърдението, че християните са се занимавали с трафик на хора. „Те лъжат международната общност, твърдейки, че искат да съдействат за търпимостта между мюсюлмани, християни, евреи и др., - казва представителят на ICC, – но всъщност Саудитска Арабия е една от страните, където християните са подложени на най-големи преследвания. Освен това Саудитска Арабия изнася радикален ислям, като по този начин разпалва преследването на християни по цял свят”.
В International Christian Concern са доволни от проведената кампания, в резултат на която е станало освобождението на етиопските християни, но нетърпимостта по отношение на представителите на други конфесии остава, както и преди, една от отличителните черти на Кралство Саудитска Арабия.
Всички освободени от ареста са депортирани от Саудитска Арабия.
Анастасия Кузминская/Православие.Ru
Ер Риад, 6 август 2012 г.
Photo: Baz Ratner / Reuters