След като дни преди смъртта си патриарх Максим повери българския народ на грижите на Божията Майка чрез нейната чудотворна икона „Достойно есть”, накрая и самият той, според желанието му, намери последен пристан близо до Троянската чудотворна икона Св. Богородица Троеручица.
Дошъл за послушник в Троянския манастир „Св. Успение Богородично” като 12-годишно дете, Патриархът се чувстваше цял живот свързан с тази света обител и в годините на трудното си служение на Църквата и народа, винаги в гореща молитва прибягваше до помощта на Божията Майка. И надеждата му не остана посрамена.
На 9 ноември, петък, траурният кортеж тръгна от Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски”, спря за заупокойна молитва пред родната къща на патриарх Максим в с. Орешак, чиито жители бяха излезли по улиците, прозорците и балконите да се сбогуват с този, който беше излязъл от техните среди и беше изминал славно и безукорно дългия път на безкръвно мъченичество в опазване на Православната вяра и Църква.
Пред намиращия се на 4 км от селото Троянски манастир игуменът епископ Григорий с множество духовници, жители на родното му село, както и хора от различни кътчета на Родината очакваха шествието.
Носилото с патриарха беше внесено в храма при песнопения и кадене на тамян. След чина при погребение, извършено от почти всички български архиереи, новопредставеният Първосветител на Българската православна църква беше положен в специално изкопания зад чудотворната икона на св. Богородица Троеручица гроб, при подетия от всички пасхален тропар: „Христос Воскресе из мертвих!”
Вечна и блажена да бъде паметта ти, Светейши Владико Максиме! Ти, който живя с вярата и надеждата за възкресение, моли Бога и св. Богородица за нас!
Снимки отвисоко на опелото в Св. Александър Невски: Таня Вълчанова
Снимки от погребението в Троянския манастир: Василка Нанева
Погребението в Троянския манастир
Вечното жилище на Патриарха - зад чудотворната икона "Св. Богородица Троеручица"
Безброй цветя и венци пред Троянския манастир