От историята знаем, че през 1195 г. българският цар Асен І тържествено пренесъл мощите на св. Йоан Рилски Чудотворец от София в тогавашната столица Велико Търново, които и там правили велики знамения. След падането на България под турско робство (1396 г.) св. мощи били скрити в една малка църквица в Търново, и за тях знаели само най-благочестивите и предани на светеца християни.
След повече от седем десетилетия монасите от Рилския манастир научили за скритото съкровище и единодушно решили да възвърнат светите мощи в основаната от светеца обител. Голяма делегация от тях се явила при жената на султан Мурад II - християнката Мария, дъщеря на сръбския владетел Георги Бранкович (1427-1456 г.), която издействала писмена заповед до търновския съдия да им предаде без пречки св. мощи на преподобния.
Връщането на честните мощи на богоносния покровител на българския народ св. Йоан от Търново в Рилския манастир се превърнало в небивал празник за поробеното население, което навсякъде по пътя ги посрещало и ги целувало с голяма почит. След като със свещеното си пътуване осветили престолните градове и благословили изстрадалата българска земя, св. мощи намерили покой в основаната от светеца обител. Това станало на 1 юли 1469 г. Оттогава досега те почиват тук и даряват здраве, утеха и подкрепа на пристъпващите с вяра към тях.
Въпреки че тази година празникът се падна в понеделник и в навечерието му валя проливен дъжд, за всенощното бдение и св. Литургия по случай 544 г. от възвръщането на честните мощи на преп. Йоан Рилски Чудотворец отново се събраха поклонници, които, водени от голямата си любов към светеца, бяха преодолели всички препятствия.
Шестчасовото бдение отслужи Мелнишкият епископ Серафим, викарий на Неврокопския митрополит Натанаил. Същата вечер след дълъг и труден път в манастира пристигна Клужкият митрополит Андрей от Румънската православна църква, който оглави св. Литургия на следващата слънчева утрин. В светата служба взеха участие също игуменът на Рилския манастир Адрианополският еп. Евлогий, български и румънски духовници. На десния клир пееха едни от най-добрите български псалти начело с г-н Андрей Касабов, а на левия – румънски певци от Букурещката архиепископия, водени от отец Кристиян Тодиряну.
В края на св. Литургия митрополит Андрей разказа за първото си идване в Рилската обител през 1991 г., когато след поклонение пред св. мощи на преп. Йоан отнесъл у дома си голяма радост и утеха. Всеки път след това влизал с голяма любов в манастира на светеца. Високият гост говори за това, че всички кръстени в Св. Дух, т.е. всички християни са призвани да бъдат свети в своя живот. Не всички се отзовават на този призив, но тези, които са го послушали, са просиявали, както направи св. Йоан.
Господ Бог ни дава велики обещания – продължи словото си митрополитът, - да станем свети, дават ни се и благодатни сили от Светия Дух, но трябва и труд от наша страна – да следим пътя си, сърцето си, какво става в него, да придобиваме вяра, послушание, покаяние и изповед, търпение, надежда, любов и други добродетели. Именно с тези трудове св. Йоан освети своя живот и себе си, с аскеза и безпрекословна вяра достигна равно на ангелите житие. От X век насам той излива върху верните си чеда благодат и мир. Той е усърден молитвеник пред Божия престол за нас и пример за подражание.
В знак на благодарност за поканата и като израз на братска обич Митрополит Андрей подари на манастира хубава икона на св. ап. Андрей Първозвани.
В отговор игуменът на Рилския манастир Адрианополският епископ Евлогий каза, че с връщането на мощите на св. Йоан Рилски, светецът се е върнал в своята св. обител и отново е заел игуменското си място, за да напътва братята по пътя на спасението и да ги води към вечното пристанище на вярата, което е Господ Иисус Христос.
„На този ден хиляди поклонници идват при неговите св. мощи, за да получат неговото благословение, да получат утешение, а тези, които страдат – и изцеление. И винаги на този ден ние се изпълваме с особена радост, защото светецът е при нас и със своя невидим покров благославя целия български народ, благославя всички поклонници от братските сестри църкви, които идват на поклонение при него.
Днешната радост за нас е много по-голяма, защото наш скъп гост е Негово Високопреосвещенство митрополитът на гр. Клуж, Румъния, който действително с много любов и вяра в нашия небесен покровител извървя един дълъг и труден път през вчерашния ден, за да можем днес да съслужим заедно, заедно да изпросим молитвеното застъпничество на преподобния наш отец пред престола на Всевишния за всички нас, които присъстваме и се молим.
Стана традиция на 1 юли, когато почитаме това паметно събитие, на всенощното бдение и на светата Божествена литургия да вземат участие и протопсалти от Румънската православна църква, които със своето ангелско пение огласят нашия съборен храм и доставят духовна радост и засилват нашите молитви и нашата вяра. Аз искрено благодаря и на Негово Високопреосвещенство, и на тази частица от неговото паство, които всяка година са тук заедно с техни сподвижници и спътници, и заедно вливаме в едно сърце, в една душа нашите молитви към преподобния Рилски чудотворец и към нашия Спасител Господ Иисус Христос.
Нека по молитвите на нашия небесен покровител Бог да умножава духовните им сили, духовната им радост и насочва винаги стъпките им към Рилската св. обител, където са всякога добре дошли.
На всички, които днес тук се молиха, на всички, които по уважителна причина отсъстват, но които имат в молитвите и в сърцата си св. Йоан Рилски Чудотворец, той им изпраща своето благословение за мир, за духовна радост и душевно спокойствие, от които толкова много се нуждаем всички в България през последните месеци.
Нека Бог по молитвите на нашия небесен покровител св. Йоан Рилски Чудотворец осени всички вас и този мир и благодат, които той ни дава изобилно, да ги преподадем на нашите близки, сродници и познати. Честит празник, за много и много години. Амин!”
Тропар на празника Възвръщане мощите на св. Йоан Рилски от Търново в Рилския манастир, глас 4:
Твоих мощей возвращением / обител твоя обогатися, / церков же твоя, приемши я, просветися / и, красящися, верних созивает с веселием / светоносний твой светло праздновати ден, / грядите, глаголющи, / и приимите благодатей дарования.
Една от чудотворните икони на св. Йоан Рилски в манастира
Начало на вечернята
Стенопис и надпис над централния манастирски храм "Рождество Богородично"
Мелнишкият еп. Серафим по време на вечернята
Иподякони
Със запалени свещи по време на литийното шествие
Българските певци
Румънските певци
Посрещане на архиереите
Игуменът Адрианополски еп. Евлогий, Клужки митрополит Андрей и Мелнишки еп. Серафим
Йеродякон Нектарий чете св. Евангелие
Великият вход
Поклонение пред мощите на св. Йоан
Българските и румънските певци пеят заедно
По време на вечернята се изля проливен дъжд
На сутринта грейна слънце
Пътеката към гроба на св. Йоан Рилски на няколко километра от манастира