На 5 август, когато се отбелязва празникът на Почаевската икона на Божията майка, вярващи от цяла Украйна и чужбина начело с Предстоятеля на Украинската православна църква молитвено почетоха иконата на Пресвета Богородица, съобщава Информационно-просветителският отдел на УПЦ.
Блаженият Киевски и на цяла Украйна митрополит Онуфрий отслужи Божествена литургия в Преображенския събор на Свято-Успенската Почаевска Лавра.
Преди началото на богослужението владиката се поклони пред светините на манастира: мощите на преподобните Иов и Амфилохий Почаевски, както и на стъпката на Пресвета Богородица.
В навечерието на празника в Лаврата пристигнаха хиляди поклонници в рамките на ежегодното Международно литийно шествие, което тази година обедини украинци, белоруси, поляци, унгарци, грузинци и италианци.
След четенето от Светото Евангелие митрополит Онуфрий се обърна с проповед към многобройния вярващ народ.
По време на св. Литургия беше възнесена сугуба молитва за мир в Украйна.
След края на св. Литургия се състоя литийно шествие с Почаевската икона на Божията Майка до Успенския събор на Лаврата, където беше отслужен празничен молебен.
Няколко дни по-рано, на 2 август се проведе традиционното литийно шествие с Почаевската чудотворна икона на Божията майка от местността Вирля (с. Савчица) до Почаевската Лавра, организиран ежегодно в памет на събитията отпреди повече от 400 години. Тържественото шествие възглави митрополит Владимир, игумен на Почаевската Лавра. В него взеха участие повече от пет хиляди монаси и поклонници.
ПОЧАЕВСКАТА ИКОНА НА БОЖИЯТА МАЙКА
Почаевската икона на Божията майка и днес се пази в Почаевския манастир. В планината, където сега е разположен манастирът, през 1340 година се заселили двама монаха. Единият инок след молитва поел към върха на планината, и изведнъж видял Божията майка, стояща върху камък и окръжена от пламък. Той извикал събрата си да види чудото. Трети свидетел на видението бил пастирът Йоан Босия. Той се затичал към гората и те тримата прославили Бога. Върху камъка, където стояла Пресвета Богородица, завинаги се отпечатало нейното ляво стъпало.
През 1559 г. Константинополският митрополит Неофит, минавайки през Волин, посетил живеещата в имението "Орел", близо до Почаев, дворянка Анна Гойская. За благословение той оставил на Анна донесената от Константинопол икона на св. Богородица.
Малко след това започнали да забелязват, че от иконата излиза сияние. Когато пред иконата се изцелил братът на Анна Филип, тя предала през 1597 г. Чудотворната икона на монасите, поселили се в Почаевската планина. Светият образ бил поставен в храма, въздигнат в чест на Успението на Божията майка. По-късно там основали манастир, за чиято издръжка Анна Гойская дарила много средства.
Чудотворната икона започнала да се нарича Почаевска. Сред многото свидетелства за помощта на Небесната Царица са известни и следните две:
Един монах от Почаевския манастир бил пленен от татарите. Намирайки се в неволя, той си спомнил за Почаевския манастир, за неговите светини, богослужения и песнопения. Особено много тъгувал, когато наближил празникът Успение на Пресвета Богородица и със сълзи на очи молил Божията майка да го избави от плена. И ето, по молитвите на Пресветата Дева, изведнъж стените на тъмницата изчезнали, и монахът се озовал пред стените на Почаевския манастир.
+ + +
През лятото на 1675 г., по време на Збаражката война с турците, след молитва пред чудотворната икона манастирът бил спасен от нашествието на татарския хан Нуредин.