Тофик от детинство посещавал ислямски училища и впоследствие станал имам в своето източноафриканско село. Няколко дълбоко лични откровения го привели към вярата в Христос, и рискувайки живота си, Тофик станал християнин. Неговата история разказва «World Watch Monitor».
В продължение на 24 години Тофик се учил за имам в местното африканско медресе. «В училище ни преподаваха само ислям. Освен това ни учеха, че християнството трябва да бъде унищожено. След като завърших училище, ние започнахме да се занимаваме именно с това: да нападаме християните», - разказва Тофик. Учили ги, че християните са лоши хора. Учителят говорел на него и на другите ученици, че те могат да присвояват вещите и дори да убиват онези, които не са мюсюлмани. «Нашият учител ни съобщаваше за всяка появила се в града нова църква, нареждаха ни да отидем и да нападаме християните, а църквите им - да разрушаваме. Което ние и правехме: биехме християните, разбивахме храмовете им и изгаряхме Библиите».
По-късно от местната джамия изпратили Тофик в Саудитска Арабия да продължи ислямското си образование. След като завършил, той се върнал в родината си и станал имам в родното си село. Тофик ръководил строителството на 16 джамии в района, освен това установил строго правило: нито един жител или гост на дадената област нямал право да проповядва Християнство.
Тофик бил крайно усърден последовател на исляма, но веднъж през нощта всичко се променило, и започнал неговият път към Христос. «Това се случи през 2002 година: рано сутринта, към 3 часа ми се яви Самият Спасител. В това видение Иисус ясно ми каза, че трябва да вървя след Него».
«Жена ми ме попита какво съм сънувал, понеже се събудих твърде зашеметен. Когато й разказах всичко, тя се изплаши: «Но тогава ще станем вероотстъпници. Трябва да се молим», - продължава разказа си Тофик. След това той повторил тези стихове от Корана, които Иисус му казал да прочете, и се оказало, че всеки от тях учи на вяра в Иисус и за следването след Него.
Тофик пак заспал и веднага отново видял Христос. «Иисус се появи пред мен, говорейки: «Аз Съм. Върви след Мен. Ако го направиш, ще заплатиш скъпо – ще претърпиш гонения, но накрая ще победиш. Аз Съм с тебе».
Жената и децата на Тофик не се решавали да приемат християнство, но самият Тофик, поразен от видението, от този момент започнал да ходи в храма. След първата църковна служба той помолил да се срещне с местните църковни лидери. В началото те не искали да повярват в искреността на намеренията на Тофик, знаейки колко влиятелен ислямски лидер в района е бил дотогава.
«Разказах им за чудесните видения и за всичко останало. Тогава те ме приеха и започнаха да се молят за мен. Но аз исках да покажа на всички, че вече не изповядвам исляма, затова престанах да нося ислямски дрехи. За това бързо научиха мнозина от околните жители, които започнаха да ме оплакват, казвайки, че съм «все едно мъртъв» - мюсюлманите винаги възприемат така преминаването на бивш последовател на исляма в друга вяра», - продължава разказа си Тофик.
Членовете на неговата ислямска община изпаднали в силна ярост, узнавайки, че Тофик е повярвал в Христа. «Те дойдоха при мен вкъщи и провъзгласиха: «този брат е мъртъв!» Според нашата култура, когато човек умре, неговата собственост се разпределя между общината. И така, те подпалиха и унищожиха дома ми, отведоха ми добитъка и конфискуваха цялото останало имущество», - признава Тофик. «След това ме обвиниха лъжовно в подпалването на друг дом и така попаднах в затвора, започна съдебен процес. Именно тогава се разкри, че обвинението им е било изфабрикувано».
Излизайки от затвора, Тофик привел към вярата в Христос повече от 200 души. «Библията стана моето оръжие. Обиколих много места, проповядвайки Словото Божие и учейки на християнска вяра… Дори основах храм върху оградената територия в близост до дома ми, и мнозина решиха да станат последователи на Христа. Но жителите на селото бяха крайно недоволни. Те отново ме нападнаха и изгориха жилището ми».
Тофик продължава разказа си: «Нападателите помислили, че съм мъртъв, и ме захвърлиха… После плячкосаха барачката, която имах, и започнаха да грабят и палят имота на децата ми. Тези хора казаха: ето, лидерът е убит, и сега целият район е свободен от неговата дейност. Започнаха да викат и да пеят».
Тофик отначало искал да отмъсти на враговете си, но няколко видения го убедили да действа иначе. «Гласът на Самия Спасител говореше с мен в съня за гоненията, затова знаех, че те трябва да дойдат, и бях готов… Първоначално участвах активно в съдебния спор срещу тези, които разрушиха дома ми, но след това казах «не», решавайки да им простя и да предоставя това дело в Божиите ръце. Тези хора бяха скоро освободени»- свидетелства бившият имам.
«Гонението не е толкова ужасно – то има и добри страни. Трябва да започнем да обичаме другите хора. Трябва да ги обичаме и да им показваме своята любов. Да бъдем с тях търпеливи, и тогава те постепенно ще дойдат при Христос», - заключава той.